Akcja “BIAŁA WSTĄŻKA”

Podobny obraz
NIE POZWÓL NA PRZEMOC
Akcja "BIAŁA WSTĄŻKA”

Nasza szkoła bierze udział w obchodach międzynarodowej kampanii na rzecz wyeliminowania wszelkich form przemocy ze względu na płeć:

"16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”.

Akcja trwa od 25 listopada, czyli w Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, a kończy się 10 grudnia – w Dniu Praw Człowieka.

HISTORIA:
Kampania została zapoczątkowana przez kanadyjskich aktywistów po wydarzeniach tzw. masakry w Montrealu.
6 grudnia 1989 roku na terenie tamtejszej politechniki 25-letni mężczyzna postrzelił 24 kobiety i 4 mężczyzn oskarżając swoje ofiary o to, że zabrały mu miejsce na uczelni. W wyniku odniesionych ran zmarło wtedy 14 kobiet.

Tradycja noszenia białej wstążki narodziła się dwa lata później – w 1991 roku. Właśnie wtedy w ciągu zaledwie sześciu tygodni 100.000 mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcą przemocy wobec kobiet i będą reagować widząc taką przemoc.
Tak więc noszenie białej wstążki w czasie kampanii, szczególnie przez mężczyzn ma wyrażać ich sprzeciw wobec przemocy stosowanej wobec kobiet.

To największa na świecie akcja będąca symbolem sprzeciwu dotyczącego przemocy stosowanej wobec kobiet.

8 grudnia 2017 r. uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych im. A. Osieckiej Liceum Ogólnokształcącego oraz uczniowie oddziałów gimnazjalnych w Szkole Podstawowej nr 1, podczas zorganizowanego przemarszu ulicami miasta rozdawali ulotki, zachęcali mężczyzn do przyjęcia noszenia białej wstążki manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy, a kobietom i dzieciom  wręczali białe balony.

Urszula Zaborowska
Małgorzata Chutkowska

Zdjęcia: Administrator – Marcin Boć oraz Julia Mróz i Julia Gnoza uczennice klasy II liceum