3. miejsce w Wojewódzkim Konkursie Historycznym

Obraz dla zapytania Moja mała ojczyzna i Zakon Krzyżacki
         Uczniowie naszej szkoły zajęli 3. miejsce w Wojewódzkim Konkursie Historycznym na prezentację multimedialną Moja mała ojczyzna i Zakon Krzyżacki zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie i Muzeum Historyczne w Ełku. Laureatami zostali uczniowie klasy II c gimnazjum: Tomasz Jaworski, Denis Kulesza, Filip Złotoś, którzy pracowali pod kierunkiem wychowawczyni pani Anny Łukasik. Chłopcy zaprezentowali w swojej pracy nowatorskie ujęcie tematu i atrakcyjność formy.

Projekt, który doprowadził ich do sukcesu, polegał na zebraniu informacji z różnych źródeł: książek z Miejsko–Gminnej Biblioteki Publicznej w Piszu, Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu, Internetu i przeprowadzonych wywiadów, i zdobytej wiedzy na temat Zakonu Krzyżackiego na terenach Warmii i Mazur, a w szczególności Ziemi Piskiej. Ponadto uczniowie ci z całą klasą i wychowawczynią udali się na wycieczkę do Muzeum Mazurskiego w Szczytnie. Tam kręcili filmik, robili zdjęcia, przeprowadzali wywiady.

Sukces taki nie byłby do osiągnięcia, gdyby nie pomoc i zaangażowanie pani dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu pani Anety Karwowskiej, która udostępniła materiały, udzieliła wskazówek, informacji, umożliwiła kręcenie filmu z walki rekonstrukcyjnej Muzeum Ziemi Piskiej (w niedzielne popołudnie) oraz bez pokazu walki rycerskiej. Pomocy swojej udzielili również panowie Sylwester Krajewski i Łukasz Kulągowski z grupy rekonstrukcyjnej Viri Misericordiae von Johannisburg, a także dowódca i założyciel tej grupy pan Dawid Cyprian Heller. Przeprowadzony był też wywiad z dyrektorem naszej szkoły, który udzielił pomocy merytorycznej, a pani Ewa Norowska-Wnuk doradzała w kwestii polonistycznej. Wszystkim składamy serdeczne podziękowania.

Opiekun projektu
Anna Łukasik

Patrz, także: Lista Laureatów Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Moja Mała Ojczyzna i Zakon Krzyżacki”