XIII Olsztyńskie Dni Nauki na UWM

W dniu 23 września uczniowie naszej szkoły z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej uczestniczyli w wycieczce do Olsztyna. Tego dnia na Uniwersytecie Warmińsko –  Mazurskim rozpoczęły się XIII Olsztyńskie Dni Nauki.

Większość zajęć była prowadzonych na holu Biblioteki Uniwersyteckiej min. :

– Doświadczenia chemiczne w wyniku których zmienia się barwa. Powstawanie płomienia z potencjalnie niepalnych substancji. Pokaz prostych doświadczeń chemicznych dających ciekawe efekty wizualne.

– Zjawiska fizyczne w eksperymentach (zderzenia, implozje, lewitacje). Pod kloszem jest inny świat – doświadczenia z użyciem pompy próżniowej. Drgania, dźwięki – fale mechaniczne w ośrodkach sprężystych. Hel – nieziemski gaz. Fale elektromagnetyczne: czy one wszystko mogą? Elektrostatyka – własności ładunków elektrycznych. Pomiary natężenia dźwięku i światła. Demonstracja energooszczędnych źródeł światła. Odnawialne źródła energii.

– Roboty LEGO dla każdego – konkursy robotów. Sterowanie prawdziwym robotem z kloców LEGO i układów scalonych. Mini gry dla każdego.

– Pokonywanie trasy, z dużą liczbą zakrętów, w jak najkrótszym czasie. Trenowanie celności, refleksu, szybkości. Robot wyrzutnia strzelanie kulkami do celu. Poznawanie możliwości robotów Lego Wedo, Mindstorms NXT i Mindstorms EV3. Podczas prezentacji można się było dowiedzieć, jakie roboty można zbudować z klocków Lego, w jakie czujniki są one wyposażone, jak można je zaprogramować. Dodatkowo prezentowane były inne zestawy Lego takie jak zestaw do pneumatyki, maszyny proste.

Inna część zajęć była prowadzona w Centrum Konferencyjno – Szkoleniowym:

– Na stanowisku Energa S.A zademonstrowano wiele ciekawych doświadczeń min: spalanie gazów, ogniste efekty specjalne, obrotowe mini-tornado, aby zilustrować wpływ ruchu obrotowego Ziemi na masy powietrza. utrzymanie ognia w dłoni niczym bohater filmu Fantastic Four. Podczas doświadczenia „Żar pieniędzy” – sprawdzono, czy banknoty spalają się w ogniu. Zaprezentowano również reakcję, którą zna każdy żołnierz czyli ognisko Prometeusza oraz sprawdzono jak działa ognista różdżka czarodzieja. Jedną z największych atrakcji był niesamowity pokaz barwnych płomieni rodem z Hogwartu. Ten pokaz naprawdę rozgrzał atmosferę! Dodatkową atrakcją był pokaz destylacji ropy naftowej.

Eko-dom czyli… Mieszkaj z dobrą energią! to zupełnie nowa wystawa, przygotowana przez Park Edukacyjny Interakcje. Wystawa składała się z 4 pomieszczeń: kuchni, łazienki, salonu i biura, a także 5 domków edukacyjnych. Każdy „pokój” był wykonany z elementów drewnianych, a także ruchomych (przekładni, zębatek, suwnic, magnesów czy rzepów). Uczestnik wystawy wykonywał wiele zadań, by sprawdzić, czy jego domowe działania są ekologiczne. W 5 domkach edukacyjnych, również wykonanych z drewna, uczestnik miał za zadanie rozwiązać eko-krzyżówki, posegregować odnawialne i nieodnawialne źródła energii, ułożyć puzzle „Skąd w Twoim domu ucieka najwięcej ciepła?”, a także odgadnąć zagadki (na zasadzie ruchomych klapek: pytanie/odpowiedź).

– Na placu przy Centrum Konferencyjnym pojawił się EKO-LABIRYNT. W Eko-Labiryncie rozwiązywało się ekologiczne zagadki. Jeśli wybrało się złą odpowiedź, to natrafiło się na ślepą uliczkę, w której można było poznać poprawną odpowiedź!

– Na trasie pomiędzy Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym i Biblioteką Uniwersytecką znalazł się Mobilny Park Naukowy. To plenerowe wielkoformatowe urządzenia, które poprzez zabawę pozwoliły poznać świat nauki i przyrody.

– Na placu przy Centrum Konferencyjnym można było skorzystać z symulatora "dachowania". Specjalnie przygotowany pojazd wykonywał pełny obrót z kierowcą i pasażerami w środku. Każdy dzięki niemu zrozumiał, dlaczego zapinanie pasów jest tak ważne. Udział w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu jest czynem karalnym, ale też przyczyną tragedii rodzinnych, także osobistych. Każdy z uczestników warsztatów  przy pomocy alkogogli mógł jadąc rowerem przez tor przeszkód, przekonać się jak na jego organizm działa alkohol i jakie są tego skutki.

W starej Kotłowni można było obejrzeć wystawy mebli: NOWA RZECZ – Premiery PROJEKTOWO-produktowe,

Na wystawie zaprezentowano najnowsze i najciekawsze projekty oraz prototypy  polskich projektantów, studiów projektowych, będące jeszcze w początkowym studium przygotowania ich do produkcji. Są to obiekty, które powstały w przeciągu ostatniego roku 09.2014 do 09.2015  m.in. meble, oświetlenie czy elementy dekoracyjne. Produkty wykonane są w różnych technologiach i różnymi metodami, jednak wszystkie łączy oryginalne, mocno ugruntowane wzornictwo. W tej różnorodności tkwi wielka wartość polskiego designu. Wystawa PPD pokazać ma pełen przekrój produktów polskiej myśli wzorniczej. Do udziału zaproszono kreatywnych ludzi, lubiących projektować, których rozwiązania wpisują się w ideę 3RE, czyli Reduce, Recycel, Reuse. Projektanci wykorzystali to, co na pierwszy rzut oka wydaje się nie do użycia, ani uratowania i nadali temu nowe życie. Ciekawostką wystawy była również drukarka 3D, która drukowała prototypy mebli w odpowiednio mniejszej skali.

W Multikinie obejrzeliśmy dwa filmy „Kabala” i drugą część serii „Więzień labiryntu”.

Agnieszka Ronkiewicz