Nowa „stara” akcja

W szkole ruszyła swoista odmiana Bookcrossingu, czyli uwalniania książek.

Bookcrossing to społeczny ogólnoświatowy sposób na popularyzowanie czytelnictwa. Pomysł narodził się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem objął cały świat. W Polsce pojawił się w 2003 roku wzbudzając spore zainteresowanie i popularność.

Bookcrossing, czyli krążąca książka, ma popularyzować czytanie. Zostawiamy przeczytane książki w miejscach publicznych (park, pociąg, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, kino), ale też w miejscach do tego celu przygotowanych – półkach, stolikach, regałach po to, by ktoś inny mógł je przeczytać. Bookcrossing daje możliwość tym, których nie stać na zakup wymarzonej pozycji literackiej. Jest to możliwość uczestniczenia w międzynarodowym ruchu czytelniczym, a także rodzaj elitarnej mody – dzięki której częściej rozmawiamy o książkach, polecając sobie nawzajem te najlepsze.

My także postanowiliśmy dołączyć do tej giełdy wymiany książek. Akcję tę jednak chcemy także rozszerzyć na lokalną społeczność, a nie tylko na obecną w szkole. Plakaty zachęcające do dawania drugiego życia książkom pojawią się wkrótce na ulicach naszego miasta. Tak więc:

*Drobna uwaga – nie chcielibyśmy stać się punktem zbiórki makulatury, tylko miejscem na drugie życie książki