Dni Nauki na UWM

W dniu 24-09-2014r. uczniowie Publicznego Gimnazjum uczestniczyli w Dniach Nauki w Olsztynie zorganizowanych przez UWM. Do najciekawszych wydarzeń należały:

-ALKOgogle, które służą do demonstracji upośledzenia zmysłów występującego po spożyciu alkoholu: obniżenie koncentracji; spowolnienie czasu reakcji; niemożność określenia kierunków; zniekształcenie widzianego obrazu; zmiany w ocenie odległości; zmniejszenie możliwości oceny sytuacji; podwójne widzenie; brak koordynacji mięśniowej. Organizatorem wydarzenia jest Wydział Nauk Medycznych UWM.

– Symulacja podczas dachowania pojazdu w zwolnionym tempie, uczestnicy siedząc zapięci w pasy, w atrapie samochodu osadzonej na obrotowych siłownikach, brali udział w dachowaniu pojazdu.

-Aktywnie z psem: rekreacja i psie sporty-Pokazy agility, rally-o, obedience, dog trekking, frisbee, posłuszeństwo i kształtowanie na co dzień, zabawa z psem, fit&dog, obozy z psem, pies w mieście, pies w górach, pies nad morzem, pies w lesie. Organizatorem wydarzenia jest Wydział Nauk Medycznych UWM.

-Interaktywna wystawa robotów- odwiedzający event mieli okazję podziwiać, aż kilkanaście robotów: między innymi roboty konkurujące ze sobą w ringu i ponad 2,5-metrowego robota giganta, który potrafi zmieniać kolory jak kameleon i miewa swoje humory. Niezadowolony strzela krążkami dymnymi z obrotowego działa. Dodatkową atrakcją wystawy robotów były stanowiska samoobsługowe.

-Maszyna cieplna – jak to działa?- Ciepło, co to jest?  Jak wygląda świat ciepła, czyli spojrzenie okiem kamery termowizyjnej na otaczające nas przedmioty. Jak działa maszyna cieplna i do czego ją wykorzystać? Uczniowie dowiedzieli się tego obserwując i biorąc udział w efektownych doświadczeniach.

Czy malowanie na ścianach może być przykładem sztuk i- spotkanie ze street artem – jedną z najbardziej rozpoznawalnych form sztuki. Uczniowie odkryli możliwości, które daje szablon oraz przekonali się, w jaki sposób powstaje mural.

Warmia Mazury Design Festival-Centrum Ekspozycyjne Stara Kotłownia, artyści wzornictwa przemysłowego wystawili swoje projekty i rozwiązania wzornicze.

Po obejrzeniu wystaw udaliśmy się do kina na film historyczny pt.”Miasto 44”.