11 listopada …

w Zespole Szkół Samorządowych w Rucianem-Nidzie

10 listopada 2015 roku odbył się w naszej szkole apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Cała społeczność szkolna wyjątkowość tego dnia podkreśliła galowym ubiorem oraz przypiętymi kotylionami. Na przerwach słuchano pieśni patriotycznych.

Apel rozpoczął się od krótkiego przemówienia Dyrektora Szkoły, pana Mariusza Gbura, następnie pałeczkę przejęli uczniowie klasy II a, Jakub Jaksina i Jan Różewicz. Przy wprowadzonym Poczcie Sztandarowym młodzież gimnazjalna i licealna odśpiewała hymn państwowy.

Konferansjerzy, w swoich pierwszych słowach przypomnieli, że obchodzimy 97 Rocznicę Odzyskania Niepodległości  i co tak naprawdę oznacza dla Polaków niepodległość – wolność, własny język i kultura, historia!

Uczennica Magdalena Anuszkiewicz z kolegami z klasy II a zaśpiewała piosenkę "Żeby Polska była Polską". Następnie wszystkich zaproszono do obejrzenia spektaklu pt: "Lekcja historii", stylizowanego właśnie na test z historii, którego bohaterowie przypominają najważniejsze wydarzenia historyczne w dziejach naszego państwa. W roli uczniów wystąpili: Maria Pardo, Żaneta Gołaś, Adam Zyśk, Szymon Samsel i Sebastian Olszak.

Konkluzją programu artystycznego było to, że duch narodu w Polakach nie zaginął, lecz wzmacniał się z roku na rok, o czym pisała Maria Konopnicka w tekście Roty, którą to pieśń również zaśpiewała młodzież. W tym czasie przedstawiciele klas drugich zapalili znicze pod Dębem Pamięci.

Uczeń Adam Zyśk odczytał fragment Pamiętnika L.L. Kruszyńskiego. Zapewne wszystkim utkwiły słowa: "Okupanci uciekli z miasta. Sprawiedliwości dziejowej stało się zadość (…). Spokój nastał w mieście (…)."

Po spektaklu Żaneta Gołaś wyrecytowała fragment wiersza Remigiusza Kwiatkowskiego "Polska idzie".

Akcentem kończącym i służącym upamiętnieniu poświęcenia wielu pokoleń Polaków było odśpiewanie piosenki J. Kaczmarskiego "Mury" przez dziewczęta z kółka artystycznego (opiekun pani Anna Łukasik). Wystąpiły: Amelia Jędrzejczyk I c, Wiktoria Ostrowska I a, Emilia Ziółkowska I c, Aleksandra Łachacz I a i Natalia Ignaczuk I c.

Młodzież naszej szkoły z powagą i w skupieniu uczestniczyła w obchodach Święta Niepodległości. Znaczenia święta podkreślała również dekoracja: plakaty wpisujące się w charakter uroczystości, krzyż brzozowy, zapalone znicze, kwiaty i wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego. To część hołdu złożonego tym, którzy zapłacili najwyższą cenę życia, byśmy my mogli cieszyć się wolną ojczyzną.

Apel przygotowali i poprowadzili uczniowie klasy II a.

Dorota Karolina Stecka